مالتی پلکسر چیست؟
وقتی تعداددوربین ها زیاد باشد. نمایش پشت سر هم یا غیر همزمان به دلیل فاصله زمانی زیاد چندان اثر بخشی ندارد و نمایش همزمان این تعداد تصویر ارجحیت بیشتری دارد. بدین ترتیب سیستم های *مالتی پلکسر* می توانند 8 ، 9 ، 12 یا 16 تصویر را به صورت همزمان روی صفحه ی متنیتور نشان دهند


چه کابل های به یک دوربین معمولا متصل می شوند؟

غالب دوربین ها حداقل از دو کابل استفاده می نمایند. *کابل ورودی برق* یا *تغذیه برق* مورد نیاز دوربرین را تامین می نماید و *کابل خروجی تصویر* که تصویرگرفته شده توسط دوربین را ارسال می نماید. برخی از دوربین های کابل های بیشتری دارند. مثل *کابل کنترلی* که برای *حرکت دوربین* در دو محور افقی و عمودی در نظر گرفته شده اند. *کابل خروجی میکروفن* که برای شنیدن صدای اطراف محیط دوربین به مار می رود. کابل ورودی و خروجی آلارم که برای فرمان به محیز توسز دوربین استفاده  می شود.


   ولتاژ کار مناسب انواع دوربین ها را چگونه می توان تامین کرد؟
دوربین های 220 ولت را مستقیما به برق شهر وصل می کنند اما دوربین 12 ولت مستقیم را توسط یک منبع تغذیه ی تثبیت شده که آمپراژ آن متناسب با نوع دوربین باشد به برق شهر .صل می کنند. برای دوربین های 24 ولت متناوب نیز از ترانس کاهنده 220 ولت به استفاده می نمایند.

 


 انواع کاور و دوربین های مناسب آنها کدامند؟
* کاور کوچک برای دوربین های پین هل.
* کاور متوسط برای دوربین های صنعتی.
* کاور بزرگ برای دوربین های صنعتی با لنز زوم
* کاور سقفی برای دوربین های پین هل که روی سقف نصب می شود.
در سیستم دوربین مدار بسته منظور از کاور چیست؟   
     در سیستم دوربین مدار بسته منظور از کاور چیست؟
کاور نام بازاری هاوسینگ می باشد و محفظه ای است که دوربین برای حفاظت از گرد و غبار یا برف و باران در داخل آن قرار می گیرد. البته *کاور*ها گاها دارای فن و هیتر برای نصب در محیطی خیلی گرم یا خیلی سرد را نیز دارند.


اصطلاحات ( این دُر) و ( آوت دُر) در دوربین مداربسته چیست؟
دوربنی ها بر اساس اینکه امکان نصب در محیط سرباز و مجاورت باران و برف را داشته باشتد یا خیر به دو گروه این دور و آوت دور تقسیم می شوند. دوربین های اوت دور به دلیل قرار گرفتن در معرض شرایط جوی باید واترپروف بوده و امکان نفوذ گرد و غبار و آب را به داخل دوربین ندهند. به خاطر داشته باشید که دوربین های این دور را نمی توان در محیط های اوت دور نصب نمود.


پن و تیلت در دوربین مدار بسته چیست؟
حرکت دوربین در محور افقی پن و حرکت در محور عمودی تیلت گفته می شود..


 پایه دوربین برای چه منظوری استفاده می شود؟
به منظور استقرار دوربین روی دیوار یا سقف استفاده می شود و امکان تنظیم جهت دید. دوربین را فراهم می آورد.
  
انواع پایه ی دوربین کدامند؟

  * ثابت
* ثابت مفصلی( جهت استفاده به عنوان پایه ی قابل تنظیم)
* گردان (گردان دو حالته و گردان چهار حالته ) که در انواع داخلی و خارجی    استفاده میشود.

      پایه ی ثابت چیست؟
به منظور قرارگیری دوربین در حالت ثابت به کار می رود، حرکتی ندارد و دوربین نیز فضای ثابتی را به نمایش می کشد

      منظور از پایه ی مفصلی چیست؟
می توان دوربین را روی آن نصب کرد، دوربین با حرکت دو حالته ( چپ و راست) یا چهار حالته ( چپ و راست – بالا و پایین ) در زاویه ی دید مناسب و مورد نظر به روش دستی تنظیم می شود.

      منظور از پایه ی گردان چیست؟
این نوع پایه به خاطر استقامتی که دارد می تواند وزن دوربین گردان را تحمل کند و دوربین نصب شده روی آن هم می تواند حرکت دو حالته و هم می تواند حرکت چهار حالته داشته باشد.

 

ولتاژ کار اغلب دوربین ها معمولا چقدر است؟
12 ولت مستقیم
220 ولت متناوب.
24 ولت متناوب


دوربین اسپید دام چیست؟   
*دوربین اسپید* دام یک سیستم متشکل بر دوربین کامل به همراه مکانیسم حرکت به چپ و راست و بالا و پایین است که از یک لنز با زوم الکترو اپتیکی سود می برد. نتجه حاصبل از استفاده از چنین سیستمی امکان حرکت دوربین در دو محور افقی و عمودی و قابلیت زوم بر روی سوژه ها می باشد.


انواع دوربین های مداربسته کدامند؟
*دوربین های مداربسته* را می توان بر اساس فاکتور های مختلف *دسته بندی* نمود. اما از جهت شکل و ظاهر می توان دسته بندی های زیر را برای آن ذکر نمود.
* دوربین های مینیاتوری که در بازار به آنها پین هل گفته می شود.
* دوربین های باکس که در بازار به آنها صنعتی اطلاق می شود.
* دوربین های دام متحرک که در اصطلاح عامیانه به آنها اسپید دام گفته می شود.


انواع دوربین های فیلم برداری کدامند؟
*دوربین های فیلم برداری* به دسته های زیر تقسیم می شوند:
* دوربین های فیلم برداری شخصی. این دوربین ها معمولا بسیار کوچک بوده و برای مناسبت های شخصی توسط افراد آماتور به کار گرفته می شود.
* دوربین های فیلم برداری استودیویی که در استودیوهای تلویزیونی به کار می روند.
* دوربین های فیلم برداری مداربسته که برای مقاصد امنیتی و حفاظتی به کار می روند.
انواع دوربین های تصویر برداری کدامند؟   
انواع دوربین های تصویر برداری کدامند؟
*دوربین های تصویر برداری* به دو دسته کلی تقسیم می شوند:
* دوربین هایی که فریم می گیرند. یعنی دوربین های عکاسی.
* دوربین هایی که قادرند فریم های متوالی را گرفته و به صورت پیوسته ارسال نمایند. که به آنها دوربین های فیلم برداری گفته می شود.


آیا در یک سیستم نظارت تصویری ساده حتما باید از دی وی آر استفاده شود؟   
اجباری به استفاده از *دی وی آر* نیست اما باید به خاطر داشته باشید چنین سیستمی امکان مستند سازی حوادث و رخداد ها را ندارد. لذا برای شرایطی باید استفاده شود که چنین نیازی هم اهمیت ندارد. مثلا مادری برای مشاهده وضعیت کودک خردسالش در گهواره از یک *دوربین مداربسته* استفاده نموده و تصاویر را بر روی مانیتور دستی یا تلویزیون خانگی مشاهده می نماید در چنین کاربردی مستند سازی تصاویر اهمیت چندانی ندارد. حالت دیگری را تصور نمایید که شما برای باز کردن درب و شناختن فرد مقابل آن از *دوربین مداربسته* استفاده می نمایید چنین کاربردی نیز ضبط ضرورت نخواهد داشت. موارد دیگری می تواند مثل دوربین دنده عقب ماشین و غیره باشد.


ساده ترین سیستم دوربین مداربسته به چه صورت می تواند باشد؟
ساده ترین *سیستم دوربین مداربسته* تنها شامل یک دوربین و یک تلویزیون میباشد. تصاویر تولید شده توسط دوربین از طریق یک کابل کواکسیال به ورودی A/V‌ تلویزیون ارسال می شود و شما می توانید با تنظیم تلویزیون بر روی آن ورودی تصاویر را مشاهده نمایید.
برای دوربین از چه کاوری باید استفاده نمود؟   
برای دوربین از چه کاوری باید استفاده نمود؟
جایگاه نصب یک دوربین معمولا تعیین کننده نوع کاور مورد نیاز می باشد. به طور مثال دوربینی که در مکان باز قرار میگیرد باید مقابل هوای سرد ، خاک و آب مقاوم باشد پس باید از کاور Outdoor استفاده گردد . در مکانهای سر پوشیده و داخلی می توان از نصب کاور چشم پوشی کرد و یا از نوع Indoor استفاده نمود.


بخش های یک سیستم دوربین مداربسته چیست؟   
هر سیستم دوربین مداربسته ای شامل بخش های زیر می باشد:
* دوربین ها که تصاویر را تولید می نمایند
* تجهیزات انتقال تصویر مثل کابل ها و دیگر تجهیزات شبکه پپسیو یا اکتیو
* تجهیزات ضبط و نمایش تصویر مثل دی وی آر ها و مانیتورها به جز سه بخش اصلی فوق الذکر در برخی از سیستم ها اپراتورها نیز ببخش چهارم را تشکیل می دهند.


Sense-Up چیست؟
ویژگی دوربین امنیتی DSS.با یک تعریف ساده شروع میکنیم.Sense-Up: یک تکنولوژی پردازش تصویری است که به کاربر اجازه انتخاب سرعتهایآهسته شاتر به صورت ديجيتالي به منظور عبور نور بیشتر به یک دوربین را میدهد. بنابراین حساسیت بالاتری را در شرایط نوری کم فراهم میکند. همچنین با عنوانهای"sens-up" ," sensup" ,"sense-up" ,"DSS" , و شاتر آهسته دیجیتالی نیز شناخته می‌شود. اگر شما یک عکاس حرفه‌ای باشید، تعریف ذکر شده ‌بسیار عالی است، اگر چه اغلب افرادی که این مقاله را  می خوانند، احتمالاً متخصص عکاسی یا امنیتینیستند و تنها علاقمند به درک معنی چنین تعریفی در انگلیسی می‌باشند. ماSense-Up را تحلیل کرده و مزایا و ضررهای این تکنولوژی را به هنگام استفادهدر برنامه‌های کاربردی نظارتی واقعی توضیح می دهیم.
    مزایای استفاده از دوربین های مداربسته با ويژگي Sense-Up :
هدف اصلی از Sense-Up‌، ارائه یک تکنولوژی دوربینی که به نور مصنوعی درشرایط نوری بسیار کم، نياز ندارد نیست. این مساله به این معنی است کهدوربین‌هایی با قابلیت Sense-Up، توانایی دید در تاریکی تقريباً کامل با تصویر رنگی را دارد. دوربین‌های امنیتی که مجهز به این تکنولوژی هستند ازیک شاتر الکترونیکی قابل تنظیم برای تغییر در مقدار نور ورودی به دوربیناستفاده می‌کنند. مي‌دانيد كه وقتي با محيط‌هاي كم نور مواجه مي‌شويد،مردمك چشم‌ به منظور دريافت نور بيشتري باز مي‌گردد. شما همچنين مي‌دانيد،وقتي كه مردمك چشم شما از طريق قطره‌هاي مورد استفاده در چشم پزشكي بطورمصنوعي باز مي‌گردد، مشكلات بسيار زيادي در ديد در نورهاي عادي، طي چند ساعت آينده خواهيد داشت. وقتي دوربين‌هاي sense-up نيز در تاريكي قرار مي‌گيرند، به روش مشابهي عملمي‌كنند. شاتر در مدت زمان طولاني‌تري باز مي‌ماند و اجازه مي‌دهد نوربيشتري به دوربين وارد شود و قدرت ديد در نورهاي كم را بهتر مي‌سازد. اماتفاوت بزرگي وجود دارد، وقتي مردمك چشم شما بطور مصنوعي گشاد شده باشد،براي مدت زمان معيني نيز به همان صورت باقي مي‌ماند. دوربين‌هاي sense-upيا دوربين‌هايي با DSS، در موقعيت‌هاي نور معمولي، بطور اتوماتيك بهتنظيمات نرمال قبلي بر مي‌گردند. اين موضوع يك تكنولوژي بسيار عالي به نظرمي‌رسد، نظر شما چيست؟ شما توانايي ديد با كيفيت بالا در طول روز را از دستنداده‌ايد، اما توانايي ديد در شب با وضوح بسيار خوب و بصورت تمام رنگي را بدست مي‌آوريد. چه كسي نمي‌خواهد كه سيستم‌ دوربين امنيتي خود به اين خوبي كار كند و تطبيق‌پذير باشد؟ بله، اين پيشرفت عظيمي در تكنولوژي و كاربرد آن مي‌باشد، اگرچه sense-up داراي برخي معايبي كه در قسمت‌هاي بعدي مقاله بحث مي‌شود نيز مي‌باشد.
چگونه يك دوربين DSS بفهمد كه چه مقدار از تنظيمات را بكار بگيرد؟ اغلب دوربين‌هاي sense-up داراي OSD نيز مي‌باشند. با استفاده از‌ OSD، نصاب دوربين مي‌تواند به صفحه‌هاي برنامه‌ريزي دوربين وارد شده و تنظيمات مربوط به پارامترهاي اصلي را انجام دهد. يكي از مهمترين پارامترهاي تنظيم sense-up، DSS يا محدوده Sense-up مي‌باشد. اين حد مي‌تواند روي اغلب دوربين‌ها در هر جايي از دامنه‌2x تا 128x تنظيم شود. اين تنظيم بطور مستقيم به مقدار نوري كه اجازه ورود به دوربين را دارد تعبير مي‌شود و سرعت واقعي شاتر نمي‌باشد. براي مثال، يك تنظيم 2x اجازه ورود نور 2 برابر بيشتر را نسبت به دوربين شاتر ديجيتالي استاندارد فراهم مي‌سازد و يك تنظيم‌16x اجازه ورود نور تا حداكثر 16 برابر بيشتر را نسبت به حالت نرمال مي‌دهد.
براي عللي كه متعاقباً بحث مي‌شود، توصيه مي‌كنیم كه بدنبال تنظيم دامنه‌ بيش از‌8x در منوي OSD براي sense-up نباشيد.
بسياري از افراد بازارياب در حوزه امنيتي، ادعا دارند كه sense-up پاياني براي دوربين‌هاي ديد در شب مادون‌قرمز می‌باشد. به سادگي آشكار است كه اين مساله صحيح نمي‌باشد. بسياري از دوربين‌هايي كه من ديده‌ام، دوربين‌هاي مجهز به sense-up و حساس به نور مادون‌قرمز مي‌باشند كه اجازه تنظيمات sense-up در حد كم را مي‌دهند و نور LEDهای مادون قرمز قدرتمند منجر به افزايش نور مذكور مي‌گردد به این ترتیب امکان مشاهده تصاویر تا فاصله 90 متر در تاريكي مطلق فراهم مي‌گردد. در واقع DSS يا شاتر آهسته ديجيتالي بطور قطع يك تكنولوژي ارزشمند مي‌باشد، اما تنها وابستگي به اين تكنولوژي، براي فراهم نمودن تصاویر در نور كم بايد به دقت مورد بررسي قرار گيرد. همچنين وقتي فروشندگان و بازاريابان‌ ادعا مي‌كنند كه ورژن sense-up آنها بدون بلور و کشیدگی مي‌باشد و يا دوربين آنها قابليت ديد در تاريكي مطلق بدون نور مادون قرمز را دارد و ...، بايد به مشخصات مربوط به دستگاه دقت بسيار زيادي نماييد. اين موارد در اغلب دوربين‌هايي كه كاربردي تجاری دارند، امكان‌پذير نيست. البته اگر توانايي پرداخت 5000$ يا بيشتر را براي هر دوربين داشته باشيد، موارد مذكور امكان‌پذير است.


چرا sense-up يك تكنولوژي عالي نيست؟
وقتي يك دوربين sense-up، شاتر ديجيتالي خود را براي عبور نور بيشتر تنظيم مي‌كند، تنظيم سنكرون (‌هم‌زماني) داخلي آن نيز ضروري مي‌باشد. براي درك مفاهيم اين موضوع، ما بايد به مفاهيم تكنولوژي ويديويي مراجعه نماييم. يك منبع ويديويي (‌دوربين‌) و صفحه نمايش آن (‌مانيتور يا DVR‌) به منظور نمايش تصاوير مناسب بدون اعوجاج يا پرش بايد با هم سنكرون باشند. شرایطی را تصور كنيد كه در آن یک دوربین برای ارسال تصاویر به صورت زنده 30 فريم در هر ثانيه تصویربرداری می‌کند. دوربين 30 فريم به ازاي هر ثانيه يا‌FPS را تهيه كرده و دی‌وی‌آر نیز به صورت هم‌زمان یا متناظر دقيقاً 30 FPS را دريافت كرده و يك تصوير ويديويي سنكرون شده مناسب را فراهم مي‌سازد‌. وقتي كه يك دوربين sense-up، سرعت شاتر را تنظيم مي‌كند، در بين فريم‌ها، زمان زيادي را براي ورود نور به دوربين اختصاص مي‌دهد كه اين موضوع ارسال 30 فريم در هر ثانيه را غيرممكن مي‌سازد. اين امر براي تصاوير استاتيك (‌بدون حركت) كه اشياء در آن حركت زيادي ندارند، بسيار خوب است. هر فريم شبيه فريم بعدي مي‌باشد، بنابراين در آنچه ما مي‌توانيم ببينيم، هيچ حركتي وجود ندارد. وقتي يك شي متحركي در تصوير وجود دارد، شرایط تغيير مي‌كنند و هر چه آن شي سريعتر حركت نمايد، تصوير بدتري ديده مي‌شود. آنچه شما در اين شرايط مي‌بينيد، بهترين توصيف براي تصاوير بلور شده مي‌باشد. در چنین شرایطی مثلاً DVR، حداكثر تا 15 فريم را به ازای هر فریمي كه دوربين ارسال مي‌كند، ثبت mمی‌کند. و آنها نمي‌توانند بطور صحيح سنكرون شوند. اگر تا به حال يك تصوير از يك ماشين مسابقه كه با سرعت 200 مايل بر ساعت حركت مي‌كند را ديده باشيد، دقيقاً مي‌دانيد كه آن صحنه چگونه به نظر مي‌رسد. اين يك اثر خوشايند براي عكس‌برداري است، اما براي ويديو امنيتي و نظارتي بسيار ناگوار مي‌باشد. دو متغيري كه بر میزان بلور شده تصویر sense-up اثر مي‌گذارند، عبارتند از:
سرعت شي متحرك (‌هرچه شي سريع‌تر حركت نمايد، ويديو مبهم‌تر خواهد بود.) و مقدار sense-up در تنظيمات منوی دوربین‌. (‌هرچه وسعت بالاتر باشد، تصوير تحت هر حركتي، مبهم‌تر خواهد بود.) به همین علت است که نباید از دوربين sense-up براي كاربردهایي مانند عكس‌برداري از شماره پلاك خودرو يا ديگر موارد داراي سرعت‌هاي زياد، بكار گرفته شود. در اين گونه موارد، چهره‌ها مانند لكه‌اي و شماره پلاك خودرو به طور ناهموار و ناخوانا مي‌باشند و اگر افراد دست خود را جلوي دوربين تكان دهند، مانند اين است كه چندين دست به يك بازو متصل مي‌باشد. اين موضوع بسيار سرگرم كننده است ولي من به شما اطمينان مي دهم، كه بعد از مرور ويديو براي يافتن مداركي در رابطه با دزدي يا ديگر مشكلات، تازگي و جديد بودن آن نيز به سرعت از بين برود. اگر كاربر سيستم دوربين بتواند سرعت حرکت انسان را كنترل نمايد، آن‌گاه آن دوربين sense-up، به يك تكنولوژي بسيار سودمند تبديل مي‌گردد. مثال‌هايي از اين كاربرد، شامل ايجاد يك مكاني است كه وسايل نقليه متوقف شوند و از يك دوربين DSS براي تصويربرداري از شماره پلاك آنها استفاده گردد. به خاطر داشته باشيد كه، تا زماني كه ماشين حركت نكند، تصوير بسيار شفاف و رنگي مي‌باشد، حتي در بيشتر نورهاي صفر نيز اين موضوع صادق است. حتی تشخیص چهره زمانی که فرد باید پشت یک مانع یا درب ورود متوقف شود با استفاده از این تکنولوژی به سادگی قابل پیاده‌سازی است.
اگر نور كم باشد، اما كافي، با استفاده از اندازه معین sense-up و يك دوربين با وضوح تصوير بالا، مي‌توانند تصاوير بسيار عالي را بدون اعوجاج و هيچ‌گونه ابهامي تصويربرداري نمايند، اما اگر نور محیط در حد صفر لوکس باشد راه‌حل اين است كه از یک دوربین با چراغ‌های مادون قرمز استفاده شود. در صورتي كه دوربين داراي‌ sense-up، يك فيلتر شب روز يا ديگر تكنولوژي‌هاي توسعه يافته با نور كم باشد، تصاوير بهتري نيز خواهيد داشت.

    نكات بيشتري راجع به DSS و sense-up‌:
نام‌هاي زيادي براي پياده‌سازي تكنولوژي شاتر آهسته ديجيتالي وجود دارد. برخي از معروف‌ترين مارك‌هاي دوربين‌هاي sense-up عبارتند از‌:‌ دوربين‌هاي سري Illuminator، سري‌هاي Intensifier، ViZionCAM-RX، NITE-WATCH از CCTVDynamics . اگر چه ورژن‌هايي از sense-up از سوني، سامسونگ، LG و ديگر سازنده‌ها نيز وجود دارند، قيمت‌ها بسيار متنوع مي‌باشند. بنابراين به خاطر داشته باشيدكه sense-up آخر همه آنچه براي نظارت در نور كم CCTV (دوربین مداربسته) چیست ؟ /تکنودید/TECHNODID لازم است، نيست. اين وسيله به سادگي، يك ابزار ديگري براي استفاده به منظور تصويربرداري با بهترين كيفيت تصوير است كه شما مي‌توانيد در پيگردهاي قانوني و جلوگيري از ارتكاب جرم از آن كمك بگيريد.


تجهیزات ترکیب کننده تصویر چیست؟   
برای نماییش بیش از یک تصویر بر روی یک مانیتور باید از یک دستگاه ترکیب تصویر استفاده نمود. در ارزان ترین حالت از یک سوییچر برای نمایش 1 تا 16 تصویر بر روی یک مانیتور استفاده می شود. در سیستم حرفه ای تر از یک کوتد برای نمایش تا چهار تصویر بر روی یک مانیتور استفاده می شود اما در سیستم های پیچیده تر از یک مالتی پلکسر برای نمایش 1 تا 32 تصویر بر روی یک مانیتور استفاده می شود.
کاربردهای سیستم دوربین مداربسته چیست؟   
    کاربردهای سیستم دوربین مداربسته چیست؟
این سیستم ها دارای سه کاربرد اصلی زیر می باشند.:
* حفاظت و حراست مثل بانکها ، فرودگاهها و همچنین فروشگاه عمده و خرده فروشی
* کنترل و مدیریت مثل خطوط تولید
* آموزش مثل ویدیو کنفرانس در شرکت ها و مدارس


    چرا سیستم دوربین هایی که برای کنترل و نظارت مورد استفاده قرار میگیرند دوربین مداربسته نامیده می شود؟
در این سیستم، تصاویر *دوربین* ها از طریق یک *مدار بسته* (Closed Circuit)به دستگاه ضبط تصاویر (DVR/NVR) یا نمایشگر تصاویر (Monitor) فرستاده میشود. در واقع به غیر از دستگاه مرکزی ضبط یا نمایش، هیچ دستگاه و یا فرددیگری توانایی مشاهده و یا ضبط تصاویر را نخواهد داشت و به همین دلیل یک * مدار بسته* بین دوربین و نمایشگر تشکیل می شود. تفاوت این سیستم با سیستمانتقال تصاویر تلویزیونی ( صدا و سیما) در بسته بودن مدار است، در صورتی کهتصاویر تلویزیونی برای تمام گیرنده های استاندارد که بر روی امواج مناسبتنظیم شده باشند. قابل دریافت هستند.
CCTV (دوربین مداربسته) چیست ؟   
    CCTV (دوربین مداربسته) چیست ؟
CCTV سرکلمه کلمات "Closed Circuit Television" به معنی تلویزیون
*مداربسته* می باشد. ولی در بازار به آن *دوربین مداربسته* گفته می شود..


چگونه Big Data و تکنولوژی اطلاعات اینترنت صنعت امنیت را دگرگون می‌سازد   
 
Big Data عبارتی شعارگونه است. بسیاری از صنایع سعی داشته‌اند که از آنالیز Big Data جهت انجام پیشبینی‌های موثر، در زمینه های مختلف، از پیش‌بینی وضعیت هوا گرفته تا اتخاذ تصمیمات مناسب، استفاده نمایند. با این حال، چرا صنعت امنیت این چنین مجذوب "Big Data" گشته است؟ دلیل این امر می‌تواند به تحقیقات مرتبط با بمب‌گذاری دوی ماراتن  وستون در سال 2013 باز گردد. ایالات متحده، موفق به برون‌سپاری اطلاعات مربوطه به شبکه‌های اجتماعی، مانند توییتر و فیس‌بوک و نیز چندین دوربین نظارتی جهت شناسایی و یافتن موقعیت مجرمین، گردید. این واقعه، منجر به آگاه‌سازی مردم جهان از قدرت استفاده از داده‌‌های انبوه فراهم شده توسط عموم و مهم‌تر از آن، منابع مختلف سیستم‌های امنیتی گشت.
به گفته بسیاری از کارشناسان، سیستم‌های امنیتی فعلی، علی‌رغم اتصال به*سیستم‌های تحت شبکه*، اطلاعات چندانی پیش از واقعه، فراهم نمی‌کنند. به همین جهت این صنعت به دنبال راه‌حل‌هایی جهت درگیر نمودن تجهیزات امنیتی در مدیریت پیش از وقوع حادثه بوده و درصدد است به جای اینکه صرفاً به عنوان ابزاری برای تحقیقات پس از واقعه عمل کند، نقشی موثر در پیشگیری از وقوع جنایات ایفا نماید. واضح است که قابلیت شبکه‌پذیری ، از ملزومات سیستم‌های امنیتی می‌باشد، و هر یک از این سیستم‌ها جهت تهیه اطلاعات باید به یکدیگر متصل باشند. مورد ضروری بعدی، سیستم ویدئویی هوشمند است، که به سبب معنا بخشی به اطلاعات امنیتی از اهمیت روز افزونی برخوردار است. با استفاده از سیستم‌های ویدئوی هوشمند، سیستم‌های امنیتی قادر به تهیه اطلاعات و جلوگیری از دست رفتن آن‌ها خواهند بود. هنگامی که سیستم‌های امنیتی ویدئویی به دستگاه‌های ردیابی خارجی با قابلیت WiFi مجهز می‌گردند، فروشگاه‌ها بهتر خواهند توانست از وقوع سرقت جلوگیری نمایند. از طرفی *سیستم‌های امنیتی* نیازمند ابزاری فعال جهت شناخت موقعیت، مانند نرم‌افزار مدیریت  طلاعات *امنیت فیزیکی* می باشند، تا به طور یکپارچه تجهیزات امنیتی و غیرامنیتی را هماهنگ ساخته و در نتیجه به ایجاد واکنش‌های سریع نسبت به وقایع بیانجامد. همچنین بواسطه ذخیره‌سازی ابری، تمامی داده‌ها در ابر ذخیره‌سازی پردازش می‌گردند. در نتیجه این سوال برای عموم ایجاد می‌گردد که چه کسی امکان دسترسی به این اطلاعات را داشته و چگونه از یکپارچگی آن محافظت خواهد نمود. در دنیای امنیت فیزیکی ممکن است به مسائلی مانند این که مراجعین به کجا
می‌روند و چه کاری انجام می‌دهند اهمیت داده شود. در نتیجه مدیریت هویت، در سیستم Big Data دارای نقشی حیاتی می باشد. به طور خلاصه، هنگامی که جهان به سیستم‌Big Data و مزایای آن برای عموم می‌نگرد، به این نتیجه می‌رسد که توجه صنعت امنیت به اطلاعات و مفاهیمی ورای ویژگی‌های محصول است، تا بتواند نیاز به تناسب هر چه بیشتر با جهان
ارتباطات را برآورده نماید. بسیاری از تولیدکنندگان تکنولوژی با روش‌های منحصر به فرد خود، اقدام به افزودن ارزش بیشتر به اطلاعات و محتوی امنیتی نموده‌اند.
رزولوشن 4K و دوربین‌های با زاویه دید گسترده جزئیات بیشتری فراهم می‌آورند با این که ارتقاء به رزولوشن 4K در لوازم الکترونیکی و تکنولوژی امنیت، امری بسیار عادی به نظر می‌رسد، *دوربین‌های با کیفیت بالای HD* و رزولوشن
4K در اغلب نمایشگاه‌های امنیتی سال گذشته مرکز توجه و تماشای عموم بودند. هنگامی که رزولوشن 4K به اصلی اساسی در این صنعت تبدیل گردد، می‌توان انتظار داشت که دوربین‌های امنیتی تصاویری واضح‌تر و با جزئیات بیشتر نسبت
به گذشته از محیط، وقایع و سوژه‌ها تهیه نمایند. نکته مهم‌تر این که دوربین‌های با رزولوشن 4K، در مقایسه با دوربین‌های با رزولوشن پایین، قادرند به میزان قابل توجهی هزینه مالکیت پروژه‌ها را کاهش دهند. به راحتی قابل پیش‌بینی است که تمامی شرکت‌ها باید دوربین‌های 4K خود را برای ارائه در بازار تا پایان سال جاری آماده نمایند. هرچند که برخی  کارشناسان همچنان بر این باورند که کاربران دوربین‌های 4K‌، به هنگام انتخاب مانیتورها و سیستم‌های ان‌وی‌آر سازگار با سیستم‌های 4K‌، به توجه مضاعف نیاز دارند. عدم استفاده از مانیتورهای 4K می‌تواند کیفیت تصاویر ویدئویی را به خطر بیندازد. شرکت ژئوویژن به عنوان شرکتی پیشرو در صنعت امنیت، برای راحتی کاربران این سیستم‌ها، در نمایشگاه ISC West 2014‌، ایستگاه نظارت مرکزی CMS را با رزولوشن 4K، جهت نمایش تصاویر با کیفیت فوق‌العاده از چندین سیستم VMS مرتبط و دستیابی به نمایی متمرکز با کیفیت 4K به نمایش در آورد.
    تصاویر هوشمند ویدئویی به ارائه پیام‌های بامعنی کمک می‌کنداصطلاحات مداربسته /تکنودید/TECHNODID

در اختیار داشتن تصاویر با کیفیت بالا تنها جهت گردآوری اطلاعات، امری کافی نیست. جهت دستیابی به اطلاعات ارزشمند به جای داده‌های خام و‌ امکان تشخیص و واکنش به موقع نسبت به وقایع، *سیستم ویدئویی هوشمند* بهترین کاندیدا در زمینه‌Big Data می‌باشد. آنچه که در صنعت امنیت‌،‌ تحت تاثیر ویدئوهای هوشمند قرار می‌گیرد، چگونگی استفاده از داده‌های اندوخته شده توسط این سیستم‌ها جهت استفاده برای مقاصد مختلف می‌باشد. تمرکز نظارت تصویری از حالت قابلیت‌پذیری ویدئو به یکپارچه‌سازی ویدئو و سپس به توانمندسازی ویدئویی تکامل یافته است. در فرآیند توانمند‌سازی ویدئویی، الگوی پلت فرم باز به نوآوری‌های گوناگونی روی آورده تا از این طریق عملیات مختلف کسب و کار را در ابعاد مختلف بهینه‌سازی نماید. به عنوان مثال، یک فروشگاه خرده فروشی، از چندین دوربین جهت فعال‌سازی آنی آنالیز ویدئویی (تحلیل بلاوقفه اطلاعات) مانند شمارش افراد، مدیریت صفوف و مدیریت اطلاعات جمعیتی استفاده می‌کند. سیستم تمامی اطلاعات را بر اساس زمان و مکان فراهم کرده و در صورت مرتبط بودن این داده‌ها با اطلاعات نقطه فروش (POS)‌، اطلاعاتی کلیدی مانند فروش متوسط و معیارهای تغییر را در اختیار قرار می‌دهد. در نهایت بر اساس این بینش اطلاعاتی، فروشندگان قادر خواهند بود استراتژی‌های بازاریابی خود را تنظیم نموده و حتی برای بازه‌های زمانی گوناگون اقدام به استخدام نمایند. بسیاری از فروشندگان درصدد به کارگیری تکنولوژی‌های گوناگون جهت ارتقای عملکرد فروشگاه خود می‌باشند. به عنوان مثال، از نظر خرده‌فروشان، استفاده از سیستم‌های ویدئویی به منظور تسلط به فعالیت‌های نقطه فروش، می‌تواند به ارتباط بهتر با مشتریان بینجامد و به سازمان‌دهی مسائل حائز اهمیتی که کمتر مورد توجه واقع شده‌اند و در عین حال می‌توانند منجر به ارتقای فروش گردند، کمک نماید. ما شاهد کار تکنولوژی‌های متعددی با یکدیگر هستیم، مانند EAS برای جلوگیری از سرقت و زیان در فروشگاه‌ها، تکنولوژی POS، RFID برای کنترل انبارها و سیستم‌های تحلیل ویدئویی جهت درک بهتر رفتار مشتری. به طور کلی فروشندگان دریافته‌اندکه تکنولوژی‌های غنی‌تر، می‌توانند آن ها را درئتصمیم‌گیری‌ها و ‌ای بهتر یاری رسانند. این امر باعث ارتقای عملکرد فروشگاه گشته و به فروشندگان در دستیابی به مزیت رقابتی کمک می‌کند. شرکت ژئوويژن برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان خود در سراسر جهان‌، نرم‌افزار محصولات خود را به 19 زبان تحت نام تجاری GeoVision ‌ارائه کرده است. علاوه بر این، نرم‌افزار ژئوویژن قابلیت‌های منحصر به فرد چندگانه‌ای را در اختیار کاربران و نصاب‌های سیستم قرار داده و انعطاف‌پذیری این سیستم را ارتقاء بخشیده است. تنوع*دوربین‌های تحت شبکه ژئوویژن* موجب شده است که برای هر کاربردی پاسخ مناسبی داشته باشد. محصولات نظارت تصویری ژئوويژن می‌توانند با ایستگاه مرکزی نظارت ، سیستم‌های کنترل دسترسی‌ ، نقطه فروش ، دستگاه خود پرداز ، سیستم اطلاعات جغرافیایی و سیستم‌های تشخیص پلاك خودرو ادغام شوند.
نرم‌افزار تجزیه و تحلیل ويدئويي ژئوويژن قابليت انجام وظایف مختلفي از قبیل تشخیص چهره‌، هشدار دستکاری، تشخیص شی مشكوك، تشخیص شی گمشده، جستجوی هوشمند، ردیابی PTZ اجسام، شمارش افراد و تشخیص جمعیت را به صورت رايگان و كاملاً حرفه‌اي داراست. همچنین این نرم‌افزار، از قابليت‌های تجزیه و تحلیل چهره افراد شامل هشدار ماسک چهره، پوشش چهره و شمارش چهره برخوردار است. علاوه بر این، کاربران مي توانند از قابليت‌هايي نظير ايجاد تصاوير
پانوراما از مناظر مختلف،‌ مه زدايي تصوير، تثبیت کننده ویدئو و گزارش‌گيري تحت‌وب بهره‌مند شوند.